top of page

Určeno: začatečníci

 

UV zdroje, UVB, UVA, UVC, UVI

 

  Víte, co všechny tyto pojmy znamenají? Pokud ne, nic se neděje. Právě pro Vás jsem napsal tento článek. 

  UV je zkratka pro ultrafialové záření (z anglického ultraviolet). Jedná se o záření o vlnové délce kratší než je vlnová délka viditelného světla. UVA,UVB a UVC jsou jednotlivé typy ultrafialového záření o různé vlnové délce. Jejich vlnové délky není potřeba znát, důležitější jsou jejich účinky na živé organismy. UVA a UVB jsou žádoucí typy záření, zatímco UVC je typ záření, který se v UV žárovce vyskytovat nesmí. Je prokazatelně škodlivé, karcinogenní. UVB záření je potřeba pro syntézu vitaminu D3 v epidermis z jeho prekurzorů. Vitamin D je steroidní prohormon. Je představován steroidy vyskytujícími se u živočichů, rostlin a kvasinek.  Z nich různými metabolickými pochody vzniká v těle hormon známý jako kalcitriol, který hraje ústřední roli v metabolismu vápníku a fosforu. 

  Jakmile se začnete shánět po kvalitním UV zdroji, nenechete se zmást názvy jako Daylight či infrared lamp. Infrared zářiče zvíře zahřejí, nejsou zdrojem UVA ani UVB záření. Zářivky s nápisem Daylight jsou zdrojem viditelného světla a UVA. Já používám například lineární zářivky Narva BioVital. Jedná se o plnospektrální zářivku s přirozeným denním světlem. Ke kvalitnímu zdroji viditelného světla potřebujeme ještě zdroj, který vyzařuje UVB záření. Zde je nekolik možností. Jejich kvalita i způsob použití/umístění se liší. Sám v chovu používám jak kompaktní zářivky, lineární zářivky, tak i výbojky různých značek. Kompaktní zářivky používám v teráriích, která nemají ve stropě větrání z pletiva, takže by nedocházelo k dostatečnému prostupu záření z lineární zářivky umístěné nad teráriem. Timto jsem vlastně zároveň popsal, jak používám lineární zářivky. Vzhledem ke druhům, které chovám, není možné umístění lineárních zářivek uvnitř terária. Výbojky bych také nemohl použít uvnitř terária, nedokázal bych vzhledem k velikostem terárií a druhům zvířat uvnitř udržet vhodnou teplotu. Výbojky používám především u želv, které jsou chovány v otevřeném prostoru, nikoliv v teráriích. Při použití výbojek pamatujte, že musíte pečlivě zvážit watáž vůči velikosti terária. Snadno může dojít k tomu, že svého chovance uvnitř terária uvaříte. Mnohdy bývá lepší umístít výbojku do vhodné vzdálenosti nad terárium (například u chameleónů). V tomto Vám ovšem nelze v takto krátkém a všeobecném článku poradit. Rád Vám poradím u konkrétní realizace teraria pro konkrétní druh zvířete, povím Vám nějaké tipy nebo Vás odkáži na zkušené chovatele a prodejce.

  Tento článek měl předat začatečníkům základní informace, aby se neztráceli při studiu odbornějších článků. Pokud chcete pokračovat ve studiu světelných zdrojů, nezapomeňte si vyhledat informace ohledně Ferguson zones a dozvíte se něco i o UVI. Pokud se v UV zdrojích nebudete dostatečně orientovat, nechte si, prosím, poradit. Mějte na paměti, že každý zdroj bude vyzařovat jiné množství UVB a každé zvíře má jiné nároky na UVB záření. Mohli byste zvířeti snadno uškodit.

MVDr. Jakub Osmančík

bottom of page